Strona główna>Onboarding
Zdrowie i radość kota zaczyna się tu

jak przestawić kota na KociaSzamka - PORADNIK

“Właśnie podjęłaś/podjąłeś najlepszą decyzję dla swojego kota.

Dzięki naszym świeżym, mięsnym przepisom, dajesz swojemu pupilowi to do czego naturalnie jest przystosowany.”

Jacek
Dietetyk weterynaryjny i adiunkt na SGGW Warszawa

Poznaj Efekty zdrowej diety twojego kota

Lepsze trawienie
Miękka i lśniąca sierść
Mniej brzydkich zapachów w kuwecie
Dobrostan Twojego pupila
Więcej wigoru i energii

Zasada nr 1: 100% KociaSzamka

W trakcie pierwszych 12 godzin z KociaSzamka kot nie może mieć dostępu do innego jedzenia. Usuń wszystkie smakołyki i miseczki z suchym lub innym jedzeniem. Nie podawaj smaczków. Zadbaj oczywiście o dostęp do świeżej wody.

Dlaczego to takie ważne? Komercyjne karmy – suche i mokre – zawierają wzmacniacze smaku, które przyciągają kota. Tak jak fast food. Kot zawsze wybierze to, co kusi, a nie to, co dla niego najlepsze. Usuń inne niż nasze jedzenie. W innym wypadku kotu będzie bardzo ciężko się przestawić.

Jak przechowywać i rozmrażać?

przechowywanie
Przechowywanie

Przy otwarciu pudełka, 2 lub 4 saszetki włóż od razu do lodówki, aby je rozmrozić. Pozostałe saszetki włóż do zamrażalnika. Saszetki są wąskie i łatwo je zmieścić do jednej szuflady w zamrażalce.

Jeśli planujesz podać nasze jedzenie za kilka dni, włóż do zamrażalnika wszystkie saszetki.

rozmrażanie
Rozmrażanie

W trakcie rozmrażania saszetek w lodówce, włóż saszetki do miseczki. Zadbasz o czystość w lodówce. Warto rozmrażać 2 saszetki jednocześnie. Saszetki rozmrażaj w lodówce od 12 do 24 godz.

Po rozmrożeniu posiłki nadają się do spożycia przez 48 godz.

Pro tip: Wkładaj saszetki do lodówki na noc, przed pójściem spać.

Jak podawać kotu posiłek?

Kobieta karmiąca koty

Jedzenie w temperaturze pokojowej nałóż do tej samej miseczki co zwykle (ale czystej ;)). Miejsce miseczki również musi pozostać bez zmian. Koty na ogół nie lubią zmian ;)

Kobieta karmiąca koty

Jeśli Twój kot lubi cieplejsze jedzenie, możesz dodać 3-4 łyżki podgrzanej wody (nie gorącej!) do posiłku. Tym bardziej jeśli Twój kot lubi bardziej mokre jedzenie.

Kilka łyżek ciepłej wody dobrze działa na wzmocnienie zapachu jedzenia.

Kobieta karmiąca koty

Dodaj nasz 100% naturalny dosmaczacz z fileta indyka. Kocie Parmedżiano ma kuszący zapach i pomoże kotu przekonać się do nowego posiłku.

Wystarczą 2 łyżeczki na porcję – to ok. 4–6 g smakowitości.

Zasada nr 2: Nie zmieniaj przyzwyczajeń kota

Koty są nieufne wobec nowego jedzenia. To wynika z ich natury. Mają wrodzony instynkt unikania potencjalnie szkodliwych i nieznanych wcześniej pokarmów.

Wprowadzając nowe posiłki zadbaj o to aby miseczka, w której podajesz jedzenie, była tą samą co dotychczas. Nie zmieniaj też miejsca położenia miseczki. Wszystko, poza jedzeniem, ma zostać bez zmian.

Najważniejsze. Pierwszy dzień z nowym jedzeniem

1

Zacznij od Indyk na Widelcu.

Jeśli Twój kociak nie może jeść indyka, wybierz smak podobny do tego, który jadał dotychczas.

2

Pamiętaj, kociętom podawaj mniejsze porcje w regularnych odstępach czasu – najlepiej 4 posiłki dziennie. Jedna saszetka odpowiada całodziennemu zapotrzebowaniu kalorycznemu - podziel ją na równe części.

3

Posyp jedzenie Kocim Parmedżiano 🤌

Nasza w 100% naturalna, mięsna posypka sprawia, że każdy posiłek staje się bardziej apetyczny. To bardzo ważne na początku, kiedy wprowadzasz nowe jedzenie :)

4

Ogrzej posiłek. Wiele kotów woli ciepły posiłek. Umieść miseczkę w mikrofalówce na 15 sekund lub dodaj kilka łyżek (3-4) ciepłej wody – to wzmocni aromat i zachęci pupila.

5

Nie podawaj nic innego poza naszym jedzeniem.

Żadnego innego jedzenia ani smakołyków. Jeśli kot zaspokoi głód innymi rzeczami, nie spróbuje nowej karmy. Nie musisz się niepokoić, jeśli na początku Twój kot ominie posiłek podczas adaptacji. Z zasady - nagła zmiana źródła protein jest dla kota zdrowsza niż mieszanie dwóch różnych karm. Połączenie dwóch źródeł protein może być dużo mniej korzystne, jednak czasem niezbędne do przyzwyczajenia kota do nowej karmy. Naszym wymarzonym scenariuszem jest zatem przestawienie się kota na nowe pożywienie już przy pierwszym posiłku, jednak musimy sobie zdawać sprawę, że w praktyce często wygląda to inaczej. W następnych punktach wytłumaczmy, jak należy wtedy postępować.

Zasada nr 3: Bądź wytrwała i wytrwały :)

Koty są wspaniałe, ale... w dietetycznym wyzwaniu nie możemy dać się zwieść ich urokowi i miauczeniom. Kot może miauczeć i mruczeć, prosząc o jedzenie lub smakołyki, do których jest przyzwyczajony. Nie oznacza to jednak, że tego potrzebuje. Nasza jedna saszetka podzielona na kilka posiłków to całe dzienne zapotrzebowanie kaloryczne, więc nie dawaj więcej ani nie oferuj innego jedzenia w ciągu dnia. Wiemy, że będzie trudno, ale bez obaw - Twojemu kotu nie dzieje się krzywda, wręcz przeciwnie! Wyjątkiem jest tylko sytuacja, w której kot całkowicie odmawia jedzenia - co robić w takim przypadku opisujemy poniżej.

Mamy to. Kot je! 🎉
Co teraz?

Jeśli Twój kot je nowe jedzonko od pierwszego dnia to to jest świetna wiadomość. Jest na dobrej drodze do zdrowszego życia.

Już po 7 dniach zaobserwujesz pozytywne efekty zdrowej diety.

Oto co robić dalej:

Przez 3-4 dni podawaj tylko ten smak, od którego zaczęliście. Po tym okresie wprowadź następny. Trzymaj się nowego, drugiego smaku przez 2-3 dni, zanim wprowadzisz kolejny. Postępuj w ten sposób z każdym nowym smakiem.

Odstaw inne przetworzone jedzenie – od teraz podawaj wyłącznie świeżo przygotowane posiłki.

Nie martw się, jeśli to, co znajdziesz w kuwecie, będzie rzadsze niż zwykle lub jeśli wystąpią pojedyncze wymioty – układ pokarmowy kota dostosowuje się do zmiany. To normalne w pierwszych dniach i powinno szybko ustąpić. Jeśli jednak biegunki lub wymioty będą się powtarzały - koniecznie wróć do poprzedniej diety i niezwłocznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Co zrobić, jeśli kot nie chce jeść?

Bez obaw. To żaden problem. Koci przyjaciel wkrótce się przekona. Koty podchodzą ostrożnie do nowego jedzenia i niektóre z nich potrzebują więcej czasu na adaptację.

Oto, co robić:

Po 12 godzinach z jednym pierwszym wybranym smakiem, wprowadź ponownie połowę dawki starego jedzenia i podaj je razem z połową porcji KociaSzamka, posypując je Kocim Parmedżiano. Powtarzaj to przy każdym posiłku przez 1-3 dni w zależności od tego jak szybko przekona się Twój kot.

Jeśli po 3 dniach, kot nadal nie chce jeść wybranego smaku KociaSzamka, wypróbuj inny smak razem z ich starym jedzeniem w proporcji 50/50. Nowy smak KosiaSzamka przetestuj przez co najmniej trzy dni. Nie zapominaj o posypce.

Pro tip: Pobaw się z kotem przed posiłkiem, aby pobudzić jego instynkt łowiecki. Nie obserwuj kota podczas jedzenia – zachowuj się naturalnie i daj mu przestrzeń.

Nie poddawaj się. Jeśli Twój kociak wącha jedzenie i odchodzi, to nie znaczy, że go nie lubi. Poznaje je – sprawdza, jak wygląda i pachnie. Z czasem pupil poczuje się bardziej komfortowo i w końcu spróbuje nowego posiłku. Wytrwaj i bądź cierpliwa/y.

W momencie jak Twój kot zacznie jeść nasze jedzenie, stopniowo zmniejszaj ilość starej karmy w misce, aż w miseczce zostaną wyłącznie nowe, zdrowe posiłki.

Wypróbowałaś/eś wszystkie nasze porady, a Twój kot nadal nie chce jeść?

Skontaktuj się z naszym zespołem dietetyków weterynaryjnych i miłośników kotów. pomożemy Ci opracować plan przejścia na KociaSzamka. Na świeżo gotowanej, w 100% mięsnej diecie szybko zauważysz, jak Twój kot rozkwita. Warto być cierpliwym i się zaangaować.

Napisz na [email protected] lub napisz SMS lub WhatsApp na +48 536 932 317. Wspólnie przekonamy Twojego kota!